Zalety podłogi drewnianej
Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż podłogi drewniane coraz częściej są wymieniane na coraz to nowsze rozwiązania. Jednak opinia o tych podłogach, że jest najbardziej uniwersalna i estetyczna nadal się utrzymuje. Z tego też powodu nadal wiele osób marzy o takiej podłodze. Aktualnie mamy taki okres, w którym parkiet przeżywa swój renesans, jednak w głównym stopniu dominują panele podłogowe wraz z płytkami ceramicznymi. Jednak co do tego doprowadziło?, przekonajmy się.
Historia drewna pod nogi
Pierwszy pomysł na wykorzystanie drewna jako domowego parkietu narodził się 400 lat temu i od tamtego czasu coraz częściej w domach znajdowały się podłogi drewniane. Wtedy zaczęto porzucać posadzki, które zawsze były zimne i powstawały zazwyczaj z kamienia. Z kolei ceramika stała się materiałem podłogowym już w V wieku przed naszą erą jednak co z drewnem?. Cała historia drewnianej podłogi zaczęła się we Francji, kiedy dominował barok. W tamtym okresie zaczęto kolonizować obszary Ameryki, w której jej rdzeni mieszkańcy wykorzystywali właśnie drewna jako podłoże w swoich domach. Następnie zaczerpnięto pomysł i zaczęto wcielać go w życie także w Europie. Oczywiście pierwsze takie europejskie drewniane podłogi znajdowały się jedynie na dworach i rezydencjach. W klasycznych domach nadal dominował kamień. Dopiero w wieku XIX w powstały firmy, które specjalizowały się w produkcji masowej zarówno desek, jak i klepek. Takie przedsiębiorstwa miały znaczący wpływ na wzrost popularności drewnianych podłóg w tamtym okresie. Aż do drugiej wojny światowej na posadzkach królował parkiet, wypierany później przez łatwe w montażu i funkcjonalne linoleum. Na przestrzeni lat ludzkiej ewolucji aż do dzisiaj przetrwała opinia o podłodze drewnianej, że jest ciepła, piękna i nie brak jej klasy.
Drewniane lite podłogi, a panele podłogowe
Do materiałów, z których powstają drewniane posadzki, często zalicza się panele. Wpływ na to ma ich wygląd, który imituje naturalne drewno. Jednak w głównym stopniu nie są produkowane z drewna tylko z materiałów drewno pochodnych. Panele podłogowe powstają na skutek sklejenia kilku (dwóch bądź trzech) warstw a ich powierzchnia może przyjąć różne postacie np.: drewniana, winylowa, lawinowa. Jednak podłoga drewniana znacznie się różni od paneli. Lite drewno coraz rzadziej przyjmuje postać posadzki, za to wykończenia, które do złudzenia przypominają drewniane, widzi się na każdym kroku. Wszystko to jest spowodowane właściwościami deski drewnianej jej ceną i konkurencją na rynku.