Podłogi drewniane,  Podłogi warstwowe

Podłogi warstwowe – czy warto na nie postawić?

Podłogi warstwowe są produkowane z dwóch lub też trzech warstw drewna. Podłogi warstwowe są znacznie mniej wrażliwe na zmiany wilgotności i wymiarowo są bardziej stabilne. Ze szlachetnego drewna robi się jedynie dosyć cienką oraz dekoracyjną wierzchnią warstwę. Na pozostałe używa się iglastego drewna lub też miękkiego drewna liściastego. Wybór jeśli chodzi o deski warstwowe jest naprawdę spory.

Wyróżniamy deski dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Pierwsze mają grubość 10 do 12 milimetrów. Każda klepka parkietu składa się z dwóch warstw. Jest to warstwa użytkowa oraz nośna. Parkiet dwustronny kupić można jako polakierowany fabrycznie lub też surowy oraz zaolejowany. Drugi rodzaj desek to deski trójwarstwowe, których grubość to minimum 14 milimetrów grubości oraz dwie warstwy dolne. Warstwa środkowa jest nazywana warstwą przeciwprężną. Jest ona zbudowana z ułożonych poprzecznie lamelek z drewna miękkiego. Jak widać na załączonym obrazku, budowa nie jest zbyt skomplikowana. Można wręcz powiedzieć, że budowa jest bardzo prosta.

Zalety podłóg warstwowych

Jakie są zalety warstwowych podłóg? Na pewno bardzo ważną zaletą warstwowych okładzin jest sama możliwość układania większości z nich na ogrzewanych podłogach. Dzięki swojej budowie mają one znacznie mniejszy opór cieplny niż parkiety lite. Samą możliwość ogranicza z jednej strony dosyć gruba warstwa dekoracyjna, a z drugiej strony – sam sposób ułożenia. Na pewno jest trudniejszy na pływających podłogach. Deski warstwowe dzięki budowie, są niezwykle sprężyste. Powstają w nich elementy o długości około 260 centymetrów i szerokości do 26 centymetrów. Podłogę możemy wykonać samodzielnie, czy też zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistycznej firmy.

Podłogę przykleja się do podłoża. Elementy parkietu się łączy nie tylko pomiędzy sobą, ale także przytwierdza się je przy pomocy kleju. Rodzaj kleju powinien być dopasowany do rodzaju podkładu, grubości okładziny, jak i do gatunku drewna. Bezpośrednio od rodzaju kleju zależy też to, jak długo będziemy czekać na związanie preparatu, a jeśli pomieszczenia remontujemy, także jak długo się utrzymuje bardzo specyficzny zapach. Pod tym względem najmniej uciążliwe są wodorozcieńczalne preparaty. Jednak bardziej popularne są poliuretanowe kleje. Gdy mamy jakieś wątpliwości, to zapytajmy fachowca w markecie budowlanym, który klej wybrać oraz na jaki rodzaj drewna się zdecydować. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy, możemy mieć problem z samodzielnym podjęciem decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.