Podłogi drewniane

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłóg drewnianych?

Podłogi to w domu to najbardziej widoczna, ale niestety też najbardziej eksploatowana część w naszym wnętrzu. Warto podczas remontu zainwestować w podłogi drewniane ze strony chapelparket.pl, ponieważ drewno jest zarówno eleganckim, jak i trwałym materiałem. Będzie pasować do pomieszczeń w stylu retro, skandynawskim, a nawet sprawdzi się w nowoczesnych mieszkaniach. Natomiast ich solidność na pewno zaprocentuje w przyszłości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi drewnianej?

Jaką wybrać twardość drewna?

Im twardsze drewno, tym podłoga będzie mniej podatna na wszelkie uszkodzenia, wgniecenia oraz ścieranie. Warto przemyśleć, czy w pokoju jest duży ruch oraz w jakim rodzaju obuwia się w nim zazwyczaj chodzi. Miękkie drewno szybciej ulega usterkom.

  • I klasa – to właśnie miękkie drewno, którego nie warto wykorzystywać na podłogę,
  • II klasa – to drewno średniej jakości. Sprawdzi się na przykład w sypialni, gdzie jest mały ruch bądź chodzimy tylko w miękkich pantoflach lub skarpetach,
  • III klasa – to twarde drewno, które nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, na przykład salon lub przedpokój.

Rodzaj zabezpieczenia podłóg drewnianych

Podłogi drewniane zabezpiecza się na trzy podstawowe sposoby.

  • lakier – drewno zabezpiecza się warstwą lakieru, która chroni przed plamami i uszkodzeniami. Taki rodzaj zabezpieczenia wystarczy na 20 lat, a po ich upłynięciu powinniśmy się zdecydować na renowację podłogi,
  • olej – wygląda naturalnie na podłodze, a struktura desek jest wyczuwalna pod dotykiem. Olej jednak wchłania się w podłogę, więc taki rodzaj zabezpieczenia powinniśmy powtarzać od 6 do 12 miesięcy,
  • olejowosk – to podwójne zabezpieczenie. Wosk chroni przed kurzem i plamami, a olej gwarantuje naturalny wygląd desek. Ten rodzaj zabezpieczenia powinniśmy odnawiać co około 7-8 lat.

Rodzaje lakieru na podłogach drewnianych

Występują trzy wersje lakieru:

  • o wysokim połysku,
  • półmatowy,
  • matowa.

W pomieszczeniach, które są narażone na uszkodzenia oraz ślady użytkowania bezpieczniej położyć podłogę z matowym lakierem. Podłogi drewniane o wysokim połysku są niezwykle efektowne, ale taki rodzaj powierzchni odbija również światło i potrzebuje dokładniejszej pielęgnacji.

Podłogi drewniane ciemne czy jasne?

Ciemne podłogi nadają ciepły i przytulny klimat pomieszczeniu, ale jednocześnie go zmniejszają. Będą zatem idealne dla dużych wnętrz, na przykład do salonu. Niestety na ciemnej podłodze są również bardziej widoczne uszkodzenia oraz kurz. Natomiast jasne podłogi sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach, które potrzebują jasności i optycznego powiększenia. Jasne deski dobrze komponują się z nowoczesnym wnętrzem mieszkania.

Drewno jest ponadczasowe, a jego szlachetny wygląd nada mieszkaniu klasy. Podłogi drewniane sprawdzą się do każdego wystroju, zarówno do tradycyjnego, jak i do nowoczesnego. Dlatego warto zastanowić się, jaki ich rodzaj będzie nam najbardziej pasował oraz służył przez lata.