Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewno od dawien dawna jest wykorzystywane do wystroju wnętrz. Było to spowodowane faktem, że drewno jest materiałem eleganckim oraz co najważniejsze długowiecznym. Jeżeli w pokoju umieścimy mniej bądź bardziej znaczące elementy wykonane z drewno to nadadzą temu miejscu przytulności i elegancji. Przed zakupem podłogi drewnianej trzeba się dobrze zastanowić, gdyż zarówno metod obróbki drewna, jak i jego rodzajów jest bardzo wiele.
Trwałość drewnianych powierzchni
Drewno jest często porównywane do słowa solidność, gdyż rzeczy z niego stworzone potrafią przetrwać dziesięciolecia. Ponadto są odporne na wszelakie urazy mechaniczne, wgniecenia oraz na zarysowania, dzięki temu przez wiele lat można cieszyć się wspaniałe wyglądem podłogi. Warto podkreślić, iż jeżeli dojdzie do sytuacji, w której podłoga zmatowieje, gdyż oddziaływała na nią siła ścierania, nie musimy się tym zamartwiać. W takim przypadku wystarczy je ponownie polakierować oraz wycyklinować. Najtrwalsze drewniane parkiety to te wykonane z drewna dębowego i jego rozmaitych odmian. Mamy dużą dowolność, ponieważ taką podłogę można zrobić w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Jeżeli chodzi o drewnianą podłogę w łazience to do tego miejsca w domu powinno się wybrać drewno olejowane, które świetnie broni się przed wilgocią.
Naturalność domeny drewna
Charakterystycznymi elementami dla naturalnego drewna są nieregularna powierzchnia i zróżnicowana kolorystyka. Delikatne spękania, nieregularne barwienie, sęki te wszystkie aspekty i wiele innych powodują co, jest prawdziwą urodą desek. Ciekawe jest to, że przez stulenia w głównej mierze ceniono w podłogach nieskazitelny wygląd – starannie selekcjonowano drewno i unikano wszelkich nieregularności. Aktualnie wizja takich podłóg jest kompletnie inna, gdyż to niejednolitość jest w cenie. Jest to spowodowane faktem, iż taka estetyka potrafi wprowadzić w pomieszczeniu unikatowego i wyróżniającego się wyglądu. Nie można zapomnieć, że drewno jest materiałem przyjaznym dla alergików i antystatycznym zawdzięczamy to jego strukturze.
Czy drewna jest materiałem uniwersalnym?
Jak już wcześniej wspomniałem drewno, jest materiałem eleganckim wprowadzającym niepowtarzalny nastrój. Można śmiało rzec, że jest to materia uniwersalnym. Za tą tezą kryje się jeden znaczący argument, mianowicie drewno dopasowuje się prawie do każdego stylu. Uwielbia wpasowywać się w klimaty industrialne, konwencje rustykalne albo w romantyczne nurty prowansalskie