Ogrom wszechświata w niewielkiej książce

Szukając intrygującej lektury w kategorii literatury kobiecej, trudno jest znaleźć coś odbiegającego od schematu. Większość takich książek traktuje o rozterkach w życiu miłosnym, o trudności w znalezieniu tego jedynego. Powieść "Wilczyca. W pogoni za wolnością" polskiej pisarki Sylwii Koperskiej proponuje czytelniczkom coś zupełnie innego. Brutalny, męski świat przestępstw, w którym pewna młoda dziewczyna poszukuje swojej ucieczki

Lekko o astronomii

Świat nauki nie od dzisiaj zdominowany jest przez mężczyzn, zwłaszcza jeżeli chodzi o nauki ścisłe. Tym bardziej powinien cieszyć fakt, że w księgarniach pojawiła się ostatnio pozycja dotycząca astronomii napisana przez kobietę. Jo Dunkley, uznawana za jedną z najwybitniejszych badaczek i specjalistek od kosmosu nie tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale na całym świecie, posiada także wielki talent pisarski. Jaj najnowsza popularnonaukowa książka “Nasz Wszechświat. Wszystko, co wiemy, czego nie wiemy, i jeszcze więcej” (https://www.taniaksiazka.pl/nasz-wszechswiat-wszystko-co-wiemy-czego-nie-wiemy-i-jeszcze-wiecej-jo-dunkley-p-1416068.html) odznacza się szczególnym stylem, który przypadnie do gustu każdemu laikowi, nieposiadającemu na razie zbyt wielkiej wiedzy na temat poszczególnych planet, galaktyk, czy asteroid. Autorka w prostych słowach wyjaśnia skomplikowane procesy zachodzące w kosmosie, posługując się bardzo obrazowymi przykładami, dzięki którym zrozumienie nawet najtrudniejszych zagadnień wydaje się banalnym zadaniem. Po książkę tę powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o przestrzeni powyżej ziemskiej atmosfery, a którzy boją się chwytać od razu za opasłe encyklopedie czy lektury dostępne w bibliotekach uniwersyteckich. 

Fakty i domysły

Jo Dunkley od wielu lat pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie w Princetown. W ciągu dziesięcioleci swojej zawodowej aktywności brała udział w licznych projektach badawczych, które pozwoliły na dokonanie wielu mniejszych i większych odkryć w dziedzinie astronomii. Oprócz bycia wybitnym naukowcem, Dunkley jest także niezwykle uzdolnioną pisarką, co widać już od pierwszych stron jej publikacji “Nasz Wszechświat. Wszystko, co wiemy, czego nie wiemy i jeszcze więcej”. Autorka w niezwykle ciekawy sposób opowiada o budowie poszczególnych planet Układu Słonecznego, choć można by pomyśleć, że o pierwiastkach chemicznych nie da się powiedzieć niczego interesującego. Dunkley obala także popularne mity oraz tłumaczy, jakie różnice występują między planetoidami, asteroidami czy meteorytami. Jak sugeruje sama nazwa książki, “Nasz Wszechświat. Wszystko, co wiemy, czego nie wiemy i jeszcze więcej”, w publikacji można przeczytać nie tylko o udowodnionych faktach. Czytelnicy z pewnością chętniej dowiedzą się nieco więcej o popularnych teoriach funkcjonujących wśród astronomów, a także o możliwych kierunkach eksploatacji kosmosu w przyszłości. Komu można polecić tę pozycję? Szczególnie powinna się ona spodobać:

  • dzieciom i nastolatkom zadającym bardzo dużo pytań dotyczących rzeczywistości,
  • osobom zainteresowanym kosmosem, 
  • czytelnikom, którzy chcieliby sięgnąć po literaturę naukową napisaną przystępnym językiem.
Kawa zdjęcie freepik - pl.freepik.com